-ciekawostki-ze-świata-

 

CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE

1. Podczas II wojnie światowej zginęło około 20% ludności Polski – to najwyższy odsetek spośród wszystkich krajów. Spośród nich 50 tysięcy poświęciło swe życie, by ocalić 450 tysięcy Żydów.

2. Najstarsza restauracja w Europie mieści się… we Wrocławiu. Była to działająca prawdopodobnie od 1273 roku piwiarnia o nazwie Piwnica Świdnicka. 

3.Pierwszą polską książką kucharską jest wydana w 1682 roku „Compendium ferculorum, czyli zebranie potraw” pióra Stanisława Czernieckiego.

4. Od 13 października do 16 listopada 1918 roku na obszarze Zakopanego i jego okolic istniało niepodległe państwo o nazwie Rzeczpospolita Zakopiańska. 

5.Polacy zasłynęli także z przełomowych wynalazków, które zrewolucjonizowały świat. Jesteśmy narodem przedsiębiorczy, pomysłowym i upartym. To prawdopodobnie te cechy zadecydowały o tym, że wiele wynalazków, bez których trudno sobie dziś wyobrazić życia, zostało wynalezionych przez Polaków. Wśród tych wynalazków są m.in. kamizelka kuloodporna, aeroskop, czyli pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa, Walkie-Talkie oraz wykrywacz min. 

6. Na Śląsku, w czasie II Rzeczypospolitej został wprowadzony celibat dla nauczycielek. Kobiety musiały wybierać pomiędzy pracą a zamążpójściem. Ograniczenie, nie dotyczyło nauczycielek, które miały już męża i osiągnęły życiową stabilizację. Chociaż ustawa budziła wiele kontrowersji, to i tak została wprowadzona w życie i obowiązywała na Górnym Śląsku przez blisko 12 lat. Zniesiono ją dopiero 3 marca 1938 roku.

7.W Rosji za panowania Piotra I Wielkiego obowiązywał podatek od brody, który musieli opłacać wszyscy z zarostem na twarzy.

8.W roku 1998 na zachodniej Syberii, konkretnie w Ałtaju, tamtejsi nauczyciele otrzymywali wynagrodzenie za pracę, w postaci butelek wódki. Działo się tak, z powodu braku środków pieniężnych na wypłatę wynagrodzeń w tradycyjnej formie.

9. Wynalazca sławnej kostki – Erno Rubik przez cały miesiąc próbował ułożyć swój wynalazek, zanim mu się to udało. Jak sam twierdził, kostka była pomysłem związanym z jego zainteresowaniem przestrzennym. Fascynowały go możliwości związane z tym, jak dany obiekt może zmieniać miejsce, przechodzić transformacje.

10.W czasie wojny Austriacko – Pruskiej w roku 1866, Lichtenstein wysłał składający się z 80 żołnierzy kontyngent. Do kraju powrócił oddział składający się jednak z 81 żołnierzy. Wojsko powiększyło się, za sprawą austriackiego oficera łącznikowego, który dołączył do żołnierzy w drodze powrotnej.

11. W sumie odnotowano przynajmniej 42 zamachy na życie Adolfa Hitlera, z czego 20 uznaje się za ważniejsze. Mniej poważnych incydentów mogło być nawet kilkaset.

12. Piloci z polskich sił powietrznych w Wielkiej Brytanii wzięli udział w tzw. „Bitwie o Anglię” i zostali uznani jednymi z najlepszych na świecie pilotów.

13. W II RP można było trafić na 3 lata do więzienia za obrazanie Adolfa Hitlera.

14.Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu zbudowano w 1917 roku. Pierwotnie było to obóz dla emigrantów i robotników sezonowych.

15. Kilkuset Polaków przezyło Katyń. Z rąk NKWD poległo 21000 polskich zołnieży, oficerów i policjantów, 400 ocalało. Do dzisiaj nie wiadomo dlaczego pozwolono im przezyć.

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl